Darmowa nauka języków obcych

Czy nauka języka obcego musi być trudna i mocno obciążająca nasz portfel? Istnieją takie stereotypy w społeczeństwie, że jeśli za coś płacimy ogromne sumy pieniędzy, to na pewno przyniesie to oczekiwane rezultaty. Niestety, są to tylko błędne przekonania, że jeżeli coś jest drogie, to musi być dobre.

Rzeczywistość jest zupełnie inna – istnieje mnóstwo sposobów, dzięki którym możemy nauczyć się dowolnego języka obcego zupełnie za darmo, jednocześnie nie poświęcając temu zbyt dużo czasu, w przeciwieństwie nawet do kursów językowych w popularnych i drogich szkołach – do zajęć należy doliczyć m. in. dojazdy na miejsce, w którym odbywają się zajęcia. Często wykupione dwie godziny lekcji w tygodniu, odliczając czas poświęcony na inne osoby w grupie przez nauczyciela, okażą się nie być w pełni przez nas wykorzystane na naukę. A przecież wykupiliśmy sobie dwie godziny w tygodniu – nie półtorej.

Należy bowiem wypracować w sobie kilka zupełnie prostych zasad i wdrożyć je w życie codzienne. Zanim się obejrzymy, prosta rozmowa angielsku nie będzie stanowiła dla nas problemu, a dla tych, którzy myśleli o tym, by się doszkolić – artykuły prasy obcojęzycznej o polityce będą dla nas zrozumiałe jak język ojczysty.

Może wydać się to banalne, ale pierwszą zasadą jaką należy stosować jest nauka jednego słówka dziennie. Brzmi prosto, prawda? Dla kogoś, kto swoją styczność z językiem miał jedynie w szkole na obowiązkowych zajęciach kilka lat temu, a chce sobie przypomnieć to i owo, czy też małymi krokami zacząć naukę, jest to dużo. Bardzo dużo. Pomyślcie sami – bez jakiegokolwiek wysiłku można w rok nauczyć się już przecież ponad 350 słówek. A gdy ustalimy sobie, iż liczba ta wynosi pięć słówek dziennie, zasób naszego słownictwa powiększa się diametralnie!

Drugą nieodzowną zasadą każdego samouka jest obycie się z językiem – chociażby czytanie zagranicznej prasy, oglądanie filmów z napisami i czytanie książek obcojęzycznych wspomagając się słownikiem. Mimowolnie będziemy zapamiętywać wiele słów, o których istnieniu kiedyś nie mieliśmy pojęcia. Kiedy to robić? Zamiast przeglądać portale społecznościowe jadąc w tramwaju, możemy wyciągnąć wypożyczoną książkę, czytać w skupieniu i starać się z niej jak najwięcej wyciągnąć. Wcale nie musi być to nudną czynnością – nie musi być to przecież powieść o tym, jak skonstruowano pierwszą żarówkę, a znana nam i nasza ulubiona powieść, ale po prostu w obcym języku.

Ważne jest również osłuchanie z danym językiem. Codziennie słuchamy wiele piosenek w obcym języku jadąc do pracy, robiąc zakupy w galerii handlowej czy też ćwicząc na siłowni. Ale czy rozumiemy ich znaczenie? Podoba nam się jej melodia, a nie sam tekst. Warto bowiem przetłumaczyć sobie taką piosenkę, a następnie wsłuchać się w tekst, starać się z niej jak najwięcej zrozumieć i przypominać sobie słówka, które przed chwilą zapisywaliśmy na kartce.

Są to tylko nieliczne przykłady, a takich sposobów na bezpłatną naukę języka obcego jest naprawdę wiele. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile wydanych pieniędzy na liczne kursy językowe jesteśmy w stanie zaoszczędzić i wydać na przyjemności, których często sobie odmawialiśmy. Ale jedno trzeba zauważyć – domowe sposoby są naprawdę dla osób wytrwałych, tych, które po tygodniu nauki nie poddadzą się i będą stopniowo wgłębiały się tajniki danego języka obcego, systematycznie wyznaczając sobie nowe cele.

One Comment on “Darmowa nauka języków obcych”

  1. Zgadzam się z tym artykułem. Ja nauczyłam się angielskiego rozmawiając z chłopakiem. Opcja w 100% darmowa.

Komentarze wyłączone.