Jak uczyć się bez podręczników?

W wielu szkołach podręczniki traktuje się jak jedyne słuszne źródło wiedzy, z jakiego można czerpać. Tymczasem ja, jak i wiele innych osób w szkole średniej nie tylko nie kupiłam nowych sztuk, ale nawet nie korzystam zbyt często z pozycji dostępnych w bibliotece szkolnej. To niepotrzebny wydatek, który można łatwo zastąpić. korzystając z darmowych źródeł, ewentualnie kupując jedną sztukę na całą klasę i czerpiąc z niej zdjęcia potrzebnych stron.

Podręcznik a repetytorium

W szkole średniej spotkałam się z przekonaniem, że lepiej od razu zainwestować w repertorium. Faktycznie wydaje się to lepszą opcją z dwóch powodów, które przedstawił portal Polemika.pl. Po pierwsze w takiej książce zawarta jest niezbędna wiedza z zajęć, posiadanie jej i podręcznika byłoby więc bezcelowe. Po drugie w repetytorium znajduje się tylko niezbędna wiedza na maturę, co oznacza, że nie ma w nim niewchodzących do zagadnień tematów. W ten sposób można ułatwić sobie naukę do egzaminu, tym samym nie marnując czasu i pamięci na przyswajanie tych fragmentów, które są zupełnie bezużyteczne. Ostatecznie repetytorium będzie lepszą inwestycją, niż podręczniki.

Zasoby dostępne za darmo

W bibliotekach szkolnych przeważnie znajdują się podręczniki wybrane przez nauczycieli z danej placówki. Jeśli na zajęciach wymagane jest mienie swojej książki, można brać ją właśnie z tego źródła. W innym przypadku lepiej korzystać z zasobów internetowych. Wiele informacji jest dostępnych za darmo, można też od razu znaleźć interaktywne ćwiczenia, których papier nie może zapewnić. Możesz zapytać swojego nauczyciela, czy nie ma własnych materiałów dodatkowych do udostępnienia. Zazwyczaj wydawcy sami je przesyłają. To najłatwiejszy sposób na szukanie tańszych i lepszych materiałów, niż kosztowny podręcznik.

Umiejętne korzystanie z notatek

Nie każdy nauczyciel jest w stanie poprowadzić lekcję tak, żeby wynieść z niej najważniejsze informacje. Jednak jeśli trafi Ci się taki prowadzący, wykorzystaj to. Rób sumiennie notatki, zapisuj wszystko, co zostanie wspomniane. W ten sposób to twój zeszyt stanie się twoim najważniejszym źródłem wiedzy, którą zawsze będzie można uzupełnić materiałami z internetu. Wielu uczniów i tak nie sięga po podręcznik w czasie nauki, warto więc zrezygnować z niego na rzecz efektów samodzielnej pracy. Dzięki temu uczysz się szybciej i łatwiej przyswajasz materiał. Do tego nie masz problemu z szybkim znalezieniem najważniejszych informacji.