Jak zachęcić dziecko do nauki?

Bardzo ważne jest zainteresowanie dzieci nauką w młodym wieku. To łatwiejsze niż myślisz. Nauka nie musi być czymś tajemniczym. To się dzieje wokół nas, a Ty możesz wykorzystać codzienne rzeczy, aby wzbudzić zainteresowanie i wiedzę swoich dzieci.

Zachęć swoje dziecko do nauki! To łatwiejsze niż myślisz!

Większość rodziców uważa, że nie mogą pomóc swoim dzieciom nauką. Ale nie potrzebujesz zaawansowanego stopnia naukowego, aby uczyć małe dzieci przedmiotów ścisłych. Wszystko czego potrzebujesz to chęć spróbowania, obserwowania świata i poświęcenia czasu na rozbudzenie ich naturalnej ciekawości.
Możesz pomóc, samemu mając pozytywne nastawienie do nauki. Następnie zacznij od zadawania dziecku pytań o rzeczy, które widzisz na co dzień. Jak myślisz, dlaczego tak się stało? Jak myślisz, jak to działa? A potem posłuchaj ich odpowiedzi, nie osądzając jej ani nie osądzając. Słuchanie bez oceniania poprawi ich pewność siebie i pomoże ci określić, co twoje dziecko wie, a czego nie.

Możesz zamienić codzienne czynności w projekty naukowe. Na przykład nie komentuj tylko tego, jak jasny jest księżyc jednej nocy. Zadawaj pytania, dlaczego dziś wieczorem jest jaśniej, dlaczego zmienia kształt itp. Możesz obserwować fazy księżyca przez miesiąc i przekształcić tę aktywność w projekt naukowy, nawet nie wspominając słów „projekt naukowy”.

Dla dziecka, które lubi gotować, obserwuj, jak mleko ścina się po dodaniu octu lub jak cukier topi się w syrop. Spróbuj upiec ciasto i zapytaj, dlaczego ciasto rośnie? Co się stanie, jeśli zapomnisz dodać jakiś składnik? Voila! Natychmiastowy pomysł na projekt naukowy, bez zastraszania Ciebie ani Twojego dziecka.
Różne dzieci mają różne zainteresowania, więc potrzebują różnych projektów naukowych. Kolekcja kamieni może zainteresować twoją młodą córkę, ale starszy syn może potrzebować czegoś bardziej zaangażowanego. Na szczęście nie jest trudno znaleźć mnóstwo fajnych projektów.

Więcej interesujących wpisów o edukacji dzieci, przeczytasz w serwisie https://www.kulturalny.pl/.

Znajomość swojego dziecka to najlepszy sposób na znalezienie przyjemnych zajęć edukacyjnych. Oto kilka dodatkowych wskazówek:

  • Wybierz zajęcia o odpowiednim poziomie trudności – ani za łatwe, ani za trudne. Jeśli nie jesteś pewien, wybierz coś łatwiejszego, ponieważ nie chcesz zniechęcać dziecka, czyniąc naukę frustrującą. Zawsze możesz wykonać trudniejszy projekt później.
  • Przeczytaj sugerowany wiek na projektach, książkach lub etykietach zabawek, ale następnie upewnij się, że aktywność jest odpowiednia dla Twojego dziecka, niezależnie od wieku. Zainteresowania i umiejętności Twojego dziecka są wyjątkowe. Jeśli dziecko jest zainteresowane tematem, może być w stanie wykonywać czynności normalnie wykonywane przez starsze dzieci, podczas gdy dziecko, które nie jest zainteresowane, może potrzebować czegoś łatwiejszego, skierowanego do młodszych grup wiekowych.
  • Zastanów się, jak dobrze rodzaj projektu pasuje do osobowości i stylu uczenia się Twojego dziecka. Czy projekt ma być wykonywany samodzielnie czy w grupie? Czy będzie wymagać pomocy lub nadzoru osoby dorosłej?
  • Wybierz działania dopasowane do Twojego środowiska. Miasto pełne jasnych świateł nocą może nie być najlepszym miejscem do badania gwiazd. Ale podczas wakacji na odludziu możesz zainteresować się astronomią.
  • Pozwól dziecku pomóc wybrać projekt lub aktywność. Wystarczy zapytać. Zamiast ich przytłaczać, zasugeruj 2 lub 3 możliwości. Kiedy dziecko wybierze coś, co go interesuje, będzie mu się to podobało i nauczy się z tego więcej.