Jak poradzić sobie z rozpoczęciem nowej szkoły?

Nie ważne, czy właśnie skończysz podstawówkę i przenosisz się do szkoły średniej, czy może do zmiany placówki zmusza Cię przeprowadzka, przed Tobą stanie za chwilę masa nowych wyzwań. Nowa szkoła zawsze będzie trochę inna, a sposób pracy w niej będzie znacznie odbiegał od tego, co znałaś do tej pory. Nie ma się jednak czego przejmować, bo cały proces wdrażania się do nowego środowiska możemy sobie znacznie uprościć.

Utrzymuj kontakt ze starymi znajomymi

Każda osoba z twojej starej szkoły może pomóc Ci przejść przez proces socjalizacji z nowymi kolegami z klasy. Dobrze jest móc się do kogoś odezwać. Jeśli od razu zdecydujesz się zerwać wszystkie niechciane kontakty, może się okazać, że po czasie zaczniesz tego żałować. Zamiast tego zostań na swojej klasowej grupie na Facebooku i dalej udzielaj się podczas dyskusji. Nie rezygnuj ze swojej starej społeczności, chyba że faktycznie była ona dla Ciebie nieodpowiednia albo nigdy nie czułaś się jej częścią. Cały czas kontaktuj się z każdą osobą, która była i dalej może być dla Ciebie ważna, nawet jeśli się już nie spotykacie.

Poświęć pierwsze tygodni, żeby wpasować się w rytm

Niech pierwsze tygodnie będą dla Ciebie pełne skupienia i poświęcenia. Jeśli dołączasz do klasy w ciągu roku szkolnego, znacznie trudniej będzie Ci się dostosować do tempa nauczania czy sposobu omawiania materiału przez nowych nauczycieli, dlatego ważne jest, żebyś uważała na lekcjach i nie dawała się rozpraszać. To samo dotyczy szkoły średniej, tylko że w jej przypadku niektórzy nauczyciele na początku roku szkolnego dają nam jeszcze trochę luzu. Musimy wdrożyć się w nowe środowisko, nawet jeśli bardziej kuszące wydaje się dla nas zawieranie znajomości czy chodzenie na różnego rodzaju imprezy.

Pracuj nad dobrymi relacjami z nauczycielami

Nigdy nie lekceważ nauczycieli. Kontakt z nimi i relacje, jakie między nami powstają, mogą być kluczowe dla tego, jak będziemy wspominać naszą szkołę. Jeśli nawet nie uda nam się wywrzeć na nich dobrego pierwszego wrażenia, zawsze będziemy mogli starać się jednak ich do siebie przekonać. Nie zakładaj, że są dokładnie tacy, jak w twojej poprzedniej szkole, ale do tego nie traktuj ich jak istot wyższych. Bądź dla nich miła, mów dzień dobry i nie złość się, kiedy mają gorszy dzień albo zrobią jakiś błąd. To w końcu też ludzie, którzy jakby nie patrzeć, też muszą siedzieć w szkole i wywiązywać się ze swoich obowiązków.

W ostatnim czasie sporo uczniów z Ukrainy rozpoczęło naukę w Polsce. Tak jest np. w województwie świętokrzyskim, w którego miejscowościach przyjęto wielu uchodźców. O pomocy w województwie świętokrzyskim dla Ukrainy przeczytamy na www.swietokrzyskie24.pl. Znajdziemy tam również informacje o naborach uczniów do szkół.